Właściwości i parametry drewna budowlanego
Drewno to materiał, który dzięki swoim doskonałym parametrom i wielofunkcyjności może być stosowany w różnych sytuacjach. Np. drewno budowlane to specjalnie wyselekcjonowane i przygotowane elementy, które sprawdzają się w czasie tworzenia domów i innych solidnych konstrukcji. Jednak aby materiał ten dobrze spełniał swoje zadanie i był niezawodny, musi wykazywać odpowiednie właściwości. W naszym artykule wyjaśniamy, o jakie parametry chodzi i dlaczego są one tak ważne.
Drewno budowlane - gdzie stosowane?
Drewno budowlane to drewno, z którego tworzone są części konstrukcyjne. Niektóre z elementów - po odpowiednim przygotowaniu - są stosowane przy tworzeniu więźby dachowej oraz przy innych pracach, w których wymagana jest stabilność, precyzja i wytrzymałość na naciski.
W naszej ofercie drewna budowlanego znajdziesz szereg różnego rodzaju produktów: od płyt OSB i desek impregnowanych, przez belki i krawędziaki, po więźby i łaty, podbitki i deski okapowe. Wszystkie z wymienionych artykułów są wykonane z najwyższą starannością przy użyciu odpowiednio dobranych gatunków drewna.
O czym pamiętać?
Aby stworzyć konstrukcję wysokiej jakości, niezbędne jest wykorzystanie materiału o doskonałych właściwościach fizycznych. Co ważne, zastosowany surowiec nie może wykazywać żadnych wad i defektów. Kwestia ta ma duże znaczenie, ponieważ wszelkie mankamenty zmniejszają wytrzymałość materiału i sprawiają, że nie jest on pełnowartościowym budulcem, stanowiącym dobrą bazę do tworzenia solidnych konstrukcji. Dodatkowo wysokiej jakości, pozbawione defektów drewno jest łatwiejsze w obróbce, a tworzone na jego bazie elementy są korzystniejsze cenowo.
Jakie defekty możemy zaobserwować najczęściej? Istnieją wady, które obniżają wartość drewna, ale nie wykluczają jego użycia. Zaliczamy do nich m.in. siniznę, która zwiększa higroskopijność drewna, występowanie dużych przyrostów, czy tzw. zakorek, czyli drewno z wrośniętą korą. Istnieją jednak wady, które uniemożliwiają zastosowanie wybranego materiału. Chodzi m.in. o występowanie zgnilizny miękkiej, skrętu włókien drewna, pęknięcia w poprzek włókien lub występowanie sęków przechodzących.
Warto dodać, że cechy ostatecznego materiału, czyli drewna gotowego do użycia zależą w dużej mierze od jego odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia. Konieczne jest m.in. wcześniejsze przeprowadzenie suszenia, czyli procesu, którego celem jest zmniejszenie wilgotności materiału. Proces ten można przeprowadzić w sposób naturalny lub sztuczny, czyli komorowo (sposób ten jest popularny ze względu na krótszy czas oczekiwania na gotowy produkt). Drewno powinno zostać także pocięte i obrobione zgodnie z naszymi oczekiwaniami (np. tworząc drewno czterostronne strugane), a także zaimpregnowane (by ochronić go przed owadami i grzybami).
Parametry drewna budowlanego
Jakie parametry drewna budowlanego wyróżniamy? Pierwsze grupa to właściwości fizyczne, czyli m.in.:
- wilgotność drewna, czyli procentowy udział masy wody zawartej w drewnie do masy drewna całkowicie suchego,
- higroskopijność, czyli zdolność drewna do wchłaniania wilgoci z otoczenia; cecha ta zależy przede wszystkim od gęstości, struktury oraz rodzaju drewna,
- gęstość, czyli inaczej ciężar właściwy drewna, czyli masa drewna przypadająca na jednostkę objętości,
- izolacyjność cieplna i akustyczna drewna; właściwości te zależą przede wszystkim od gęstości, wilgotności i ułożenia włókien drewna,
- barwa drewna, zależna przede wszystkim od warunków klimatycznych, w jakich drzewo wzrastało,
- rysunek drewna, czyli linie, sęki, smugi i plamy zależne od gatunku drzewa.
Mechaniczne właściwości drewna to z kolei:
- wytrzymałość na zginanie statyczne, której średnia wartość określana jest w granicach 75-98 MPa,
- wytrzymałość na ściskanie, która zależy przede wszystkim od anatomii drewna oraz kierunku ściskania; średnia wartość określana jest w granicach 39-49 MPa,
- wytrzymałość na rozciąganie, której średnia wartość określana jest na poziomie 110-140 MPa.
Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę? Jakie właściwości mają największe znaczenie przy wyborze drewna budowlanego? Chodzi przede wszystkim o:
- klasę wytrzymałości, którą określa norma PN-EN 1995-1-1, dotycząca zasad projektowania z drewna; zaleca się, aby wytrzymałość drewna konstrukcyjnego na zginanie posiadała minimum klasę wytrzymałości C27,
- zawartość wody, która powinna mieścić się w przyjętych normach; wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18% (przy ochronie przed niekorzystnymi czynnikami) oraz 23% (konstrukcje na powietrzu).