Poznaj uniwersalność zastosowania tarcicy świerkowej
Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych, a zarazem najwszechstronniejszych materiałów. Ceni się je za wysoką wytrzymałość na obciążenia mechaniczne, dużą żywotność, a także stosunkowo łatwą obróbkę oraz atrakcyjny wygląd i bardzo przystępną cenę. Wyrobem, który szczególnie często trafia do większości zakładów zajmujących się jego obróbką, okazuje się tarcica iglasta. W Poznaniu jest ona dostępna w ofercie Składu drzewnego Tadeusza Lisiaka z Kościana. Przekonajmy się czym, jest tarcica świerkowa i sprawdźmy, do czego da się ją zastosować.
Co trzeba wiedzieć o tarcicy świerkowej?
Drewno pozyskiwane na wyrębach i trafiające do tartaku musi być odpowiednio przetarte, czyli pocięte na duże fragmenty kłód przy pomocy specjalnych pił zwanych trakami. Dzięki właściwemu podziałowi otrzymuje się tarcicę, która następnie może być przetworzona na różnego typu wyroby drzewne. Służy ona do wytwarzania belek, bali, krawędziaków, a także desek, łat i listew. W tej postaci po wysuszeniu i ewentualnej impregnacji trafia do zakładów meblarskich, stolarni, ale również firm produkcyjnych rozmaitych branż oraz budownictwa. Tarcica pochodząca z drzew iglastych takich jak świerki ma dobrą wytrzymałość mechaniczną i jest dość sprężysta. Cechuje ją także jasna barwa, miękkość i łatwość obróbki. Pewnym ograniczeniem w niektórych zastosowaniach jest rozmieszczenie i ilość sęków.
Do czego może służyć tarcica świerkowa?
Tarcicę świerkową wykorzystuje się m.in. jako materiał na drewno szalunkowe oraz konstrukcyjne np. do wykonywania więźby dachowej czy schodów wewnętrznych. Bywa też używana przy wznoszeniu domów drewnianych. Nadaje się także do wyrobów stolarskich – przede wszystkim mebli czy produktów wykończeniowych. Służy ponadto do produkcji materiałów wykończeniowych.