Jakie sklejki są wykorzystywane w przemyśle meblarskim?
Sklejka, czyli płyta drewnopochodna z grupy tworzyw drzewnych, to uniwersalny materiał budowlany. Dostępna w dużych formatach i niestandardowych formach jest jednym z najczęściej wykorzystywanych półproduktów w branży meblarskiej.
Co warto wiedzieć na temat sklejki?
Popularność sklejki w przemyśle meblarskim ma związek z jej właściwościami. Ten produkt zachowuje najważniejsze cechy litego drewna, a jednoczesnie jest wolny od podstawowych wad naturalnego surowca. Dobrze wykonana sklejka nie pęka, nie paczy się i zapewnia dużą swobodę konstrukcyjną.
Wytwórstwo sklejki polega na połączeniu nieparzystej liczby cienkich arkuszy drewnianych, tzw. fornirów, o grubości 1,5 mm. Zewnętrzne warstwy sklejki to obłogi ułożone słojami w jednym kierunku. Środek sklejki jest wykonywany z tańszego rodzaju drewna niż warstwy zewnętrzne. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć koszty produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości produktu finalnego.
Wewnętrzne warstwy sklejki nie mają wpływu na jej kwalifikację. O tym, że oferowana sklejka przynależy do danej klasy, świadczą warstwy zewnętrzne, np. sklejka o obłogach dębowych i sosnowym środku zostanie sklasyfikowana do grupy sklejek liściastych.
Produkcja forniru
Powszechnym materiałem do produkcji forniru jest drewno brzozowe, olchowe oraz bukowe. Pozyskany surowiec poddaje się obróbce hydrotermicznej – w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza. W zależności od typu surowca obróbka może trwać od 30 do 72 godzin. Po obrobieniu hydrotermicznym drewno trafia do skrawarki obwodowej, gdzie jest poddawane łuszczeniu i przyjmuje postać długiej wstęgi fornirowej. Odpowiednio wysuszony i wyprasowany pod dużym ciśnieniem fornir zostaje połączony w arkusze i docięty do pożądanych rozmiarów, aby mógł zostać składnikiem sklejki.
Sklejki w przemyśle meblarskim
Najczęściej dostępnymi produktami są sklejki wykonane z różnych rodzajów drewna, chociaż zdarzają się też sklejki jednorodne. W naszej ofercie posiadamy więc sklejki okleinowane dębem, bukiem, sosną, jesionem, brzozą, olchą o grubości od 4 do 40 mm w formacie 2500 x 1250.
Branża meblarska wyróżnia pięć klas jakościowych sklejek – najwyższą klasę E oraz klasy I-IV ze zwiększającą się tolerancją na wady strukturalne. W klasie E nie wykazuje się żadnych widocznych wad, zaś w ostatniej klasie IV, materiał nie podlega szlifowaniu, a jego wady nie muszą być naprawiane.
Sklejkę stosuje się do produkcji mebli skrzyniowych oraz wypoczynkowych. Z płyt drewnopochodnych powstają blaty i fronty mebli. W przemyśle meblarskim cenione są sklejki także dlatego, gdyż pozwalają się modelować pod wpływem ciepła. Wówczas z odpowiednio wygiętych kształtów konstruuje się poszczególne elementy mebli, a zatem ich szkielety, ścianki tylne, szuflady, ale też ramy foteli, krzeseł itd. Warto podkreślić, że meble wykonane z płyt drewnopochodnych zatrzymują urodę naturalnego drewna tak chętnie widzianego w większości wnętrz.