Jak zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed pleśnią?
Drewno konstrukcyjne to materiał, który zostaje poddany specjalistycznej obróbce termicznej i mechanicznej, co pozwala na uzyskanie świetnych paramentów wytrzymałościowych, gwarantujących trwałość i stabilność elementów. Dlatego też często wykorzystywane jest w trakcie budowy obiektów mieszkalnych oraz użytkowych. Obecnie drewno konstrukcyjne dzieli się na dwa rodzaje, tj. drewno lite i klejone warstwowo. W budownictwie najpowszechniej stosowanymi gatunkami jest modrzew, świerk i sosna, która cechuje się wyjątkową sprężystością, trwałością, oraz odpornością na zginanie. Drewno jest łatwe w obróbce i montażu, co czyni je materiałem cieszącym się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób chronić je przed pleśnią.
Jak chronić drewno konstrukcyjne przed pleśnią i grzybami?
Odpowiednie zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego to konieczność, która przynosi wielorakie korzyści. Przede wszystkim, zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów – są to czynniki wpływające na obniżenie parametrów wytrzymałościowych materiału. Ponadto, chroni przed atakiem szkodników mogących uszkodzić strukturę drewna, co odbije się na stabilności konstrukcji. Warto zatem zwrócić uwagę na pochodzenie surowa, którego wilgotność nie może przekraczać 25%. Mokre drewno nie przyjmie impregnatu, stanowiącego podstawę skutecznego zabezpieczenia. Często spotykamy się z tzw. impregnacją ciśnieniową, która gwarantuje wysoki poziom ochrony przed szkodliwym oddziaływaniem czynników różnego pochodzenia. Jest to metoda polecana w przypadku elementów szczególnie narażonych na pojawienie się grzybów oraz pleśni. Domowe sposoby na zabezpieczenie drewna to impregnacja przy pomocy natrysku lub pędzla. Sezonowego odświeżenia i renowacji mogą wymagać konstrukcje zewnętrzne, do których zalicza się przede wszystkim altanki, balustrady, a także tarasy.
Poznaj najważniejsze zalety drewna
Do najistotniejszych zalet przemawiających na korzyść drewna, zalicza się przede wszystkim jego ponadczasowość, klasykę i elegancję, która sprawdzi się także w przypadku drewnianych konstrukcji wykonanych w stylu nowoczesnym. Materiał ten cechuje się dobrymi parametrami technicznymi, niewielką masą oraz właściwościami termoizolacyjnymi. Sprawdzi się zarówno jako podstawa architektoniki budowlanej, jak i element dekoracyjny pojawiający się na zewnątrz. Inwestorzy od lat doceniają uniwersalność drewna konstrukcyjnego oraz walory estetyczne, które ze sobą niesie. Warto zaufać sprawdzonemu dostawcy, który dba nie tylko o jakość dostarczanego surowca, ale również sposób jego składowania i transportowania.