Do czego wykorzystuje się tarcicę iglastą sosnową?
Drewno to materiał, który jest powszechnie wykorzystywany w różnych branżach. Popularność tego surowca wynika z jego cech – stosunku odporności na obciążenia mechaniczne do masy oraz kosztu pozyskania, a także możliwości łatwej obróbki, zabezpieczania przed ogniem, wilgocią oraz grzybami i owadami, a ponadto atrakcyjnego wyglądu i naturalnego pochodzenia. Jednym z częściej używanych produktów tartacznych jest tarcica iglasta. W Poznaniu jest ona oferowana przez Skład Drzewny Tadeusza Lisiaka z Kościana, który sprzedaje w tej postaci m.in. drewno sosnowe. Przekonajmy się, czym jest tarcica i sprawdźmy, do czego najczęściej używa się sośniny.
Co trzeba wiedzieć o tarcicy?
Drewno, które po zrywce trafia do tartaku, ma postać pozbawionych gałęzi pni. Zanim będzie mogło być wykorzystane, musi zostać przetarte, a zatem pocięte na mniejsze obustronnie płaskie fragmenty. Odbywa się to z użyciem pił nazwanych trakami. Pracują one w taki sposób, by z podziału kłód otrzymać możliwie dużą liczbę elementów, które będą nadawały się do rozmaitych celów. Powstające w ten sposób wyroby określa się mianem tarcicy. To z niej wytwarzane są pozostałe produkty oferowane przez tartaki – deski, belki, krawędziaki, listwy czy łaty. Produkuje się z nich też m.in. boazerię, klepki, gonty, deskę podłogową i tarasową.
Czym charakteryzuje się tarcica sosnowa?
Tarcica pozyskiwana z drzew iglastych cechuje się wysoką zawartością żywicy i olejów eterycznych, ma również bardzo dobrą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i niezłą elastyczność. Łatwo poddawać ją obróbce, a jasna barwa i przystępna cena sprawiają, że jest chętnie stosowana w meblarstwie i stolarstwie oraz w budownictwie jako drewno konstrukcyjne i szalunkowe. Sprawdza się również przy wyrobie przedmiotów codziennego użytku.